W wielu pracach ze względów na specyfikę wykonywanego zawodu wymagane jest noszenie rękawic roboczych. Zasady te są określane w normach BHP, które opisują, jakie rękawice będą odpowiednie podczas pełnionych przez Ciebie obowiązków. Zatem, jakie rękawice wybrać i które będą dla Ciebie najlepsze?
Rękawice robocze – jakie wybrać? Jakie będą najlepsze?
W wielu pracach ze względów na specyfikę wykonywanego zawodu wymagane jest noszenie rękawic roboczych. Zasady te są określane w normach BHP, które opisują, jakie rękawice będą odpowiednie podczas pełnionych przez Ciebie obowiązków. Zatem, jakie rękawice wybrać i które będą dla Ciebie najlepsze?
Przy wyborze bardzo ważne, by zwrócić uwagę na ich przeznaczenie. W zależności od obowiązków, jakie masz w pracy Twoje rękawice powinny być wykonane z różnego materiału. Dla przykładu, rękawice dla ogrodników wykonane są z przewiewnych materiałów, a dla budowlańców z mocnych tj. guma czy skóra. Na stronie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy możesz sprawdzić, jakie normy BHP powinny spełniać Twoje ubrania robocze, w tym rękawice.
Następną istotną kwestią jest dobranie rozmiaru. Rękawice robocze powinny być idealnie dopasowane do Twoich dłoni. Tylko wtedy spełniają swoją funkcję ochronną i są wygodne w użytkowaniu. Przy wyborze znajdziesz rękawice zapinane z możliwością regulowania np. na zatrzask lub rzep oraz na elastyczną mankiet, która zapewnia większą stabilizację ręki. Czasami dostępne są też modele zapinane na zamek błyskawiczny.
Kolejnym kryterium, najważniejszym, jest rodzaj powłoki, z której wykonane będą Twoje rękawice robocze. W zależności, od rodzaju substancji, z jaką będziesz pracować lub wykonywanego zawodu, powinno się dobrać odpowiednie rękawice. Na rynku dostępne są z powłoką lateksową, będą trwałe i elastyczne, nie krępujące ruchów dłoni i dobrze sprawdzą się przy precyzyjnych pracach. Ten wybór nie będzie dobry dla Ciebie, jeśli masz alergię na lateks. Możesz kupić także rękawice z powłoką nitrylową lub winylową. Te pierwsze bardzo dobrze sprawdzą się przy substancjach chemicznych, ale są mniej elastyczne. Ostatni rodzaj wymienionych powłok będzie najtańszą opcją, ale trzeba zwrócić uwagę na mniejszą trwałość tych rękawic w przeciwieństwie do pozostałych dwóch.
Ostatnim wyznacznikiem jest grubość rękawic. Przeważnie waha się pomiędzy 0,5-2mm, chyba że potrzebujesz specjalistycznych rękawic np. do spawania. Z reguły możemy tu się natknąć na większą grubość rękawic ze względu na pracę przy wysokiej temperaturze. Na pewno możemy się spodziewać ochrony na wysokim poziomie, ale niekoniecznie będą to rękawice do pracy, gdzie znaczenie ma każdy milimetr.
Po tych bardziej ogólnych kryteriach, gdzie zapoznaliśmy Cię z niektórymi rodzajami rękawic roboczych, przedstawiamy Ci bardziej szczegółowy opis poszczególnych rodzajów:
- rękawice antyprzepięciowe – powinny być odporne na czynniki tj. ścieranie, przecięcie, rozdarcie czy przekłucia. Dla przykładu przedstawiamy rękawice RLEVEL5-NI, wykonane są z włókna szklanego oraz wykonane bezszwowo; w części chwytnej powlekane są nitrylem. Doskonale sprawdzą się przy cięciu blach, pracy ze szkłem czy smarami i olejami. Hitem są rękawice GUIDE 6608, które nie tylko chronią przed przecięciem, ale także mają zatwierdzony pierwszy poziom ochrony przed ciepłem oraz wyładowaniami elektrostatycznymi. To rękawice idealne dla osób, które w pracy muszą dodatkowo korzystać z telefonu komórkowego. Materiał, z którego są wykonane zapewnia czułość w opuszkach palców i daje możliwość obsługi ekranu dotykowego.
- rękawice antywibracyjne – jeśli pracujesz ze sprzętami, które przenoszą swoje drganie na Ciebie, zalecamy byś kupił sobie ten rodzaj rękawic, aby uchronić się przed schorzeniami stawów lub nawet całego układu nerwowego.
- rękawice chemiczne – wykonane są z materiału, który chronią przez przepuszczaniem bakterii, chemii gospodarczej, grzybów. Nie spełniają one jednak norm dot. pracy z substancjami chemicznymi w laboratoriach.
- rękawice ochronne – mogą być wykonane z dzianiny lub tkaniny, spełniają podstawowe normy BHP, często pokryte są z jednej strony gumą, by zwiększyć przyczepność. Dla mniej wymagających osób możemy polecić rękawice firmy DRAGON RDRB11, które sprawdzą się w budowlance lub w zawodach związanych z transportem drogowym.
- rękawice skórzane – przepuszczają powietrze, przez co ręka w nich nie poci się aż tak bardzo jak w rękawicach wykonanych ze sztucznych materiałów, są bardziej wytrzymałe na czynniki zewnętrzne. Na rynku dostępne są rękawice wykonane częściowo lub całe ze skóry. W tej pierwszej kategorii polecamy rękawice firmy STALCO S-76355.
- rękawice spawalnicze – z racji na specyfikę zawodu te rękawice muszą spełniać kilka norm. Muszą być odporne na działanie wysokich temperatur, w tym ognia oraz chronić dłonie przed obrażeniami mechanicznymi. Polecamy Ci rękawice firmy GUIDE 1270 wykonane ze skóry koziej z miejscowym dodatkiem bawełny oraz kevlaru. Sposób szycia tych rękawic zapewnia większy komfort i zręczność dłoni.
- rękawice chroniące przed łukiem elektrycznym – to specjalistyczne rękawice, które projektowane są z myślą o osobach pracujących w zawodzie o wysokim ryzyku m.in. elektryków, którzy narażeni są na działanie łuku elektrycznego oraz wysokiej temperatury. W naszym sklepie możecie zakupić rękawice firmy GUIDE 7501 wykonane ze skóry koźlej oraz pokryte para-aramidem. Ten model jest wyjątkowo giętki oraz zapewnia ochronę przed przecięciem.
Wybranie odpowiednich rękawic roboczych jest jedną z ważniejszych kwestii. Każde z nich spełniają swoje funkcje i przede wszystkim mają dbać o Twoje bezpieczeństwo. Na pewno są jedną z rzeczy, które warto mieć w swojej skrzynce narzędziowej. Jak ją wybrać? Zajrzyj do naszego artykułu: Skrzynka narzędziowa - Jaką wybrać? . Pamiętaj, że dobrze dopasowane rękawice nie będą powodować dyskomfortu w trakcie pracy, a niejednokrotnie mogą uratować Twoje dłonie przed wypadkami, a chyba na tym zależy nam najbardziej.