Gdy na dworze jest piękna pogoda to znak, że sezon grillowy trwa w najlepsze. Kto z nas nie lubi w ciepły wieczór rozpalić grilla i rozsiąść się wygodnie w ogrodzie? Problem pojawia się gdy stoimy dopiero przed wyborem grilla i nie wiemy jaki grill wybrać. W tym artykule dowiesz się czym różnią się najpopularniejsze rodzaje grilli oraz jak wybrać grill, aby spełnił Twoje oczekiwania i służył wiele sezonów.

Sezon na grillowanie

W Polsce sezon na grillowanie według wielu zaczyna się na majówkę. Jednak są tacy co grillują o wiele szybciej, a nawet cały rok. Aktualnie wybór grilli jest tak duży, że spokojnie możemy wybrać urządzenia, które posłużą nam cały rok. Z uwagi jednak, że najwięcej artykułów grillowych kupowanych przez Polaków jest właśnie na majówkę to warto zadbać o niezbędne rzeczy nieco szybciej. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że niczego nam nie zabraknie. Decyzję o zakupie grilla również warto podjąć nieco szybciej z uwagi na duże zainteresowanie w sezonie wiosennym.

Rodzaje grilli

W sklepach znajdziemy kilka rodzajów grilli. Wybierając taki do przydomowego ogrodu lub na działkę oprócz sposobu zasilania, będziemy kierować się wielkością, funkcjami oraz budżetem. Grille możemy podzielić zatem na

  • Grille węglowe
  • Grille gazowe
  • Grille elektryczne
  • Grille gazowo-węglowe

Odpowiedź na pytanie „Jaki grill wybrać?” nie jest taka prosta, dużo zależy również od naszych indywidualnych potrzeb.

Grille węglowe

To zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj grilli dostępnych na rynku. Decydując się na grill węglowy przyjdzie nam zmierzyć się z bardzo dużym wyborem – od tych najtańszych, marketowych, które posłużą nam kilka razy, bo bardziej wyszukane i porządne urządzenia na lata. Istotą działania takich grilli jest po prostu węgiel. Tak przyrządzone potrawy zyskują niebywały aromat i smak. Musimy jednak uważać na używanie rozpałek ze szkodliwymi substancjami lub węgla niewiadomego pochodzenia. Stawiajmy na sprawdzone produkty, który sprawią, że grill będzie nie tylko smaczny ale i zdrowy.

Wybierając grill węglowy możemy kierować się m.in. jego mobilnością i kupić grill przenośny z dodatkowymi kółkami lub postawić na grill stacjonarny na porządnej konstrukcji. Obojętnie jaki nie będzie nasz wybór, jeśli zależy nam na grillu, który posłuży przez kilka sezonów zwróćmy uwagę na kilka aspektów.

Dobre grille powinny być odporne na korozję z uwagi na fakt, że zazwyczaj trzymamy je na nieosłoniętym ogrodzie. Polecam szczególnie grille ze stali nierdzewnej lub żeliwa.

Warto również wybrać grill, który będzie posiadał dodatkowe wyposażenie i akcesoria jak chociażby pokrywka, szczypce i uchwyty, termometr, ruszt itp. 

Grille gazowe

Zaraz po grillach węglowych to kolejny względem popularności wybór Polaków jeśli mowa o grillach. Grille gazowe w przeciwieństwie do swoich węglowych odpowiedników zasilane są gazem ziemnym lub propanem. Takie urządzenia nie wymagają zatem od nas przygotowań i rozpalania węgla – są zawsze w gotowości. Nie ma również problemu z regulacją mocy – ponieważ możemy dowolnie sterować płomieniem. 

Ich budowa różni się od typowych grilli, wyglądem przypominają bardzie kuchenki gazówki do ogrodu niż grille, które znamy. Cieszą się jednak co raz większą popularnością z uwagi na łatwość obsługi. Są jednak również droższe od najpopularniejszych grilli węglowych. Jednak dla osób, które dużo grillują będzie to świetny wybór. 

Grille gazowo-węglowe

Dla niezdecydowanych znajda się również grille gazowo-węglowe. Posiadają one dwa ruszty, jeden zasilany gazem, a drugi węglem. Jest to zdecydowanie wybór dla koneserów, którzy potrzebują panować nad każdym szczegółem przygotowywanych dań. Tego typu grille sprawdza się również w restauracjach, jak rozwiązanie dla profesjonalistów. 

Grille elektryczne

Alternatywą dla gazu i węgla są grille elektryczne. Największą zaletą tego typu urządzeń jest możliwość użytkowania na balkonie. Jak wiemy rozpalanie na balkonie czy tarasie grilla węglowego lub korzystanie z gazowe, może nieść niebezpieczeństwo i w najlepszym wypadku może skończyć się mandatem – to używanie grilla elektrycznego nikomu nie zagraża. Takie grille nie wytwarzają nawet dymu. Jedynie fakt wydobywających się zapachów, może zdenerwować wścibskich sąsiadów. A jeśli żyjecie z nimi w zgodzie to będzie to idealne zaproszenie to wspólnego posiłku. 

Pozostałe grille

Niektórzy decydują się na nieco bardziej skomplikowane konstrukcje – np. grille murowane lub betonowe. Jeśli masz więc duży ogród i chce zaaranżować przestrzeń – grill może być idealnych rozwiązaniem. 

Jaki grill wybrać?

Jaki więc grill wybrać? Jeśli lubisz klasykę i rozpalanie ognia wybierz węglowy – zapewni Ci również niepowtarzalny aromat potraw ale również nieco więcej pracy. Jeśli wolisz wygodę wybierz grill gazowy – dzięki specjalnym węgielkom możesz dopracować serwowane potrawy tak aby również były pyszne i aromatyczne. Jeśli mieszkasz w bloku zostaje Ci grill elektryczny. Mając natomiast duży dom, możesz pokusić się o grill murowany lub betonowy. 

Obojętnie jakie wyboru nie dokonasz, mamy nadzieję, że Twoi goście będą zachwyceni. W naszej ofercie znajdziesz zarówno grille gazowe i węglowe Weber. Weber to marka, która zyskała uznanie fanów grillowania na całym świecie. Grille Webera spełnią oczekiwania najbardziej wymagający grillmasterów.